![Δύο νέα πάρκα με μπαταρίες σε Αλμυρό και Τύρναβο](https://tbnewsmedia.blob.core.windows.net:443/media/thessaliaeconomy/Default/_Profiles/fd49780c/1c8dc851/%CE%A6%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BA%CF%8C%20%CE%BC%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%86.jpg?v=638395692360000000)
Πληθαίνουν στον θεσσαλικό κάμπο τα φωτοβολταϊκά με εγκατάσταση αποθήκευσης ενέργειας, και βέβαια όλα μαζί τοποθετούνται σε γόνιμη γη η οποία νεκρώνεται κάτω από τους γυάλινους συσωρευτές.
Άδεια για δυο τέτοιες μονάδες στη Θεσσαλία έλαβε από τη ΡΑΕ η Ιταλικών συμφερόντων Enel Green Power μέσω της εταιρείας DISPATCH RENEWABLE ENERGY ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΕ.
Η μία άδεια είναι ισχύος 150 MW στη θέση «Άγιος Χαράλαμπος» του Δήμου Αλμυρού της Περιφερειακής Ενότητας Μαγνησίας και η δεύτερη στη θέση «Νταουσλάρ» του Δήμου Τυρνάβου της Περιφερειακής Ενότητας Λάρισας.
Η ίδια εταιρεία έλαβε επίσης 6 ακόμα άδειες σε περιοχές της Μακεδονίας και της Θράκης, με την μεγαλύτερη πάντως να είναι αυτή στη Μαγνησίας.
Ο συνδυασμός αποθηκευτικών σταθμών με μπαταρίες και ΑΠΕ ως ένα ενιαίο έργο (BESS+ RES), αποτελεί λύση κλειδί, υποστηρίζουν αρκετοί, για τους στόχους της ενεργειακής μετάβασης, τόσο σε εθνικό όσο και σε ευρωπαϊκό επίπεδο, εξ ου και η θέσπιση του Clean Energy Package από την ίδια την ΕΕ.
Η Enel Green Power είναι παγκόσμιος πάικτης στις ΑΠΕ με 5.120 MW νέας χωρητικότητας το 2021.
Οι ανανεώσιμες πηγές είναι βεβαίως καλοδεχούμενες στα χέρσα και βραχώδη τοπία, ή στις βουνοκορφές και στα πελάγη.
Η συγκέντρωσή τους όμως σε παραγωγικά εδάφη, όπως συμβαίνει στη Θεσσαλία, καταδικάζει τις καλλιέργειες αγροτικών τροφίμων και στερεί την τροφή των γαλακτοφόρων ζώων.
Κώστας Τόλης thessaliaeconomy.gr