![Εγκρίθηκαν τα πολεοδομικά για την τουριστική επένδυση στον Αλατά Μαγνησίας](https://tbnewsmedia.blob.core.windows.net:443/media/thessaliaeconomy/Default/_Profiles/fd49780c/1c8dc851/1541075371323590682.jpg?v=638395143550000000)
Ανοίγει ο δρόμος για την υλοποίηση της επένδυσης στον Αλατά, καθώς το Συμβούλιο Πολεοδομικών Θεμάτων και Αμφισβητήσεων (ΣΥΠΟΘΑ) της Περιφερειακής Ενότητας Μαγνησίας γνωμοδότησε θετικά υπέρ της έγκρισης του ΣΧΟΟΑΠ Τρικερίου , με συντελεστή δόμησης 0,10 «ώστε να διαφυλαχθεί ο χαρακτήρας της ήπιας τουριστικής ανάπτυξης σε συνδυασμό με τη διατήρηση του φυσικού και πολιτιστικού αποθέματος». Την ενημέρωση για το αποτέλεσμα της συνεδρίασης, έκανε γνωστό η αντιπεριφερειάρχης Μαγνησίας κυρία Δωροθέα Κολυνδρίνη.
Μαγνησία