![Σερβία: Θεσσαλικές παρουσίες στο φεστιβάλ τυριού](https://tbnewsmedia.blob.core.windows.net:443/media/thessaliaeconomy/Default/_Profiles/fd49780c/1c8dc851/%CE%A4%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%AC%20%CF%83%CF%80%CE%AC%CE%BD%CE%B9%CE%B1.jpg?v=638394619190000000)
Τιμώμενη χώρα ήταν η Ελλάδα στο 12ο Φεστιβάλ Τυριού, που πραγματοποιήθηκε στο Βελιγράδι, το προηγούμενο Σαββατοκύριακο. Την έναρξη των εργασιών του φεστιβάλ πραγματοποίησαν ο περιφερειάρχης Ηπείρου, Αλέξανδρος Καχριμάνης, και ο πρεσβευτής της Ελλάδας στην Σερβία, Γιώργος Διακοφωτάκης, ενώ οι επισκέπτες της έκθεσης είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν ελληνικά παραδοσιακά τυριά, όπως:
• Φέτα
• Κεφαλοτύρι
• Γραβιέρα
• Κασέρι
• Μανούρι
• Μυζήθρα
• Κασκαβάλι
• Μετσοβόνε
Από πλευράς ελληνικών εταιρειών, ξεχώρισαν οι παρουσίες των θεσσαλικών:
• Όλυμπος
• Τέμπη
Υπήρχαν επίσης εταιρείες από την Ήπειρο (Καράλης, Μπούμπας) αλλά και η ιδιωτική ετικέτα του Βερόπουλου Super Vero.
Ζ.Η. thessaliaeconomy.gr (με πληροφορίες από Μάκη Αποστόλου FnB Daily)