![Φυσικό αέριο στον Καραβόπορο](https://tbnewsmedia.blob.core.windows.net:443/media/thessaliaeconomy/Default/_Profiles/fd49780c/1c8dc851/720_180915_0bc024780a-a9d0867ea2ce2b5e.jpg?v=638396005560000000)
Μια ανεπίσημη ΒΙΠΕ διαθέτουν τα Τρίκαλα στο 5ο χλμ της επαρχιακής οδού Τρικάλων - Πύλης, λίγο μετά τη γέφυρα του Πηνειού, στην περιοχή Καραβόπορος.
Πρόκειται για περιοχή στην οποία εδρεύουν μικρές και μεγάλες επιχειρήσεις μεταξύ των οποίων η κορυφαία του κλάδου ΤΥΡΑΣ (Ελληνικά Γαλακτοκομεία Α.Ε.) αλλά και η τυροκομική La Farm εκ των μεγαλυτέρων της χώρας στην παραγωγή φέτας.
Και όμως η συγκεκριμένη περιοχή δεν διαθέτει δίκτυο φυσικού αερίου. Φαίνεται όμως ότι θα αποκτήσει. Τη σχετική αποκάλυψη έκανε ο γενικός διευθυντής της ΕΔΑ ΘΕΣΣ σε πρόσφατη συνέντευξη της εταιρείας στη Λάρισα.
“Βρισκόμαστε ήδη σε συζήτηση με τις επιχειρήσεις της περιοχής και ελπίζουμε σύντομα ο αγωγός να είναι μια πραγματικότητα” ανέφερε ο κ. Μπακούρας. Για να τονίσει με έμφαση: “Πρέπει να το πάρουμε απόφαση χωρίς την ανάπτυξη των επιχειρήσεων, δεν θα δει χαΐρι ο τόπος”.
Ποιος διαφωνεί...
Κ.Τ. thessaliaeconomy.gr